Kogemusnõustamises kasutatavad põhimõisted

Kogemusnõustamine on vastastikkuse toetuse süsteem, kus inimesed, kes jagavad sarnast probleemi, saavad kokku selleks, et saada ja jagada vastastikust abi ja toetust ning omavaheline suhe on rajatud vastastikkusele austusele ja jagatud vastutusele (Mead, Hilton, & Curtis, 2001; Usser, Kirsten, Butov, & Sandoval, 2006).

Kogemusnõustaja on isik, kellel toetajana ei ole rohkem eksperdi teadmisi kui nendel, kellele ta abi osutab, ning omavahelistes suhetes on kõik võrdsed (Repper, 2013; Mead, Hilton, & Curtis, 2001).

Kogemusnõustamise teenus hõlmab endas organiseeritud vastastikkust abi ja tuge inimeste vahel, kellel on sarnased kogemused, tingimused või probleemid (O’Hagan, 2011).

Jõustamine on mitmekülgne ja kompleksne multidimensiooniline kontseptsioon, mis on oma olemuselt pigem protsess, kui juhtum ning on suunatud inimese tugevuste rõhutamiseks (Chamberlin, 1997).

Võrdse tugi on üldiselt kirjeldatud kui edendatud heaolu mudelit, mis keskendub pigem tugevustele ja taastumisele, kui haiguste mudelile, mis paneb rohkem rõhku sümptomitele ja indiviidide probleemidele (Repper & Carter, 2011).

Koondanud Marit Okas, 2016

Kes on kogemusnõustaja?

Psühhosotsiaalse tugiteenuse pakkuja, kellel on …

läbi töötatud isiklik taastumise lugu ning kogetul läbitud emotsioonid;
läbi töötatud kogemusteadmised ning oskused;
läbi töötanud oma teema kaasaegseima käsitluse ning vajadusel läbinud oma teema haigusteadlikkuse ja huvikaitselise suutlikkuse arendamiseks täiendkoolitusi;
läbinud kogemusnõustamise juhendatud praktika ja teeninud vastavalt koolitusloaga asutuse poolt kogemusnõustaja väljaõpet tõendava tunnistuse.

Mis on kogemusnõustamine?

Kogemusnõustamine on Eestis 2014. aastast ametlikult tunnustatud aitamistöö meetod.

Juba 2016. aastast on arvatud kogemusnõustamise teenus nii Sotsiaalkindlustusameti rehabilitatsiooniteenuste kui ka Töötukassa teenuste (individuaalne kogemusnõustamine ja tööalane rehabilitatsioon) hulka tasustatud poolprofessionaalse tugiteenusena.

Kogemusnõustamine on “… sarnase kogemusega inimeste vahel toimuv teadmiste- ja kogemustevahetus ja/või nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset-, sotsiaalset- ja/või praktilist tuge.”

Tänaseks oleme taasloomas kokkuleppeid kuidas parimal võimalikul moel kaasata ühiskonnas kogemuspõhist teadmist. Valdkonna uuendused ja kaasajastatud juhised annaksid aluspõhja eri tasanditel (riik, KOV, eraturg) ning erinevates valdkondades (ravi, rehabilitatsioon, erihoolekanne, asendushooldus, kahjude vähendamise süsteem, peretöö) kogemusnõustajate kaasamiseks.

Soovid liituda koja vabatahtlikutega? Anna meile teada.

Kuidas tegutsetakse?

Fookus kogemuslikul teemal – toetab nõustatava enesetõhususut pakkudes 1) autonoomiat nõustatava taastumise teekonnal; 2) pädevust aidates leida jõukohase sammu sihitud muutuste suunas; 3) seotust olles kogemusliku sarnasusega osaks kogukonnast ning toetades nõustatava tugivõrgustiku ja suhtete parandamist. Kogemusnõustaja saab kohtumisel käsitleda oma teemat süvitsi osates jagada kohaseid praktilist teadmisi ning läbi elamisi nõustatavat toetaval viisil.
Fookus vaimsel tervisel ja üldisel heaolul – kuuludes (ravi/rehabilitatsiooni) meeskonda saab kogemusnõustaja pakkuda ka üldist emotsionaalset ja sotsiaalset tuge. Valideerivat toetust, motiveerivat peegeldust ja lootust hoidvat julgustust emotsioonidega toimetulekul, suurtel muutustel või väljakutsete ületamisel. 

Klientideni jõutakse erinevatel viisidel: läbi kogukonna, eneseesindusorganisatsioonide, võrgustike, registri, töökoha, Töötukassa, rehabilitatsioonimeeskondade, riigiasutuste, vaimse tervise keskuste, kliinikute, kompetentsikeskuste jne.