Kogemusnõustaja baasväljaõpe on reguleeritud Sotsiaalhoolekande seadusest tuleneva määrusega nr 68 „Kogemusnõustaja koolituskava“.
Seniseks on kogemusnõustaja baasõppe mahuks vähemalt 182 akadeemilist tundi (AKH = 45 min), mis jaotub järgmiselt:
80 AKH – auditoorne töö
30 AKH – praktika teenuseosutaja juhendamisel
26 AKH – praktika juhendamine koolitaja poolt (individuaalselt ja/või grupis)
38 AKH – iseseisev töö õppekirjandusega, taastumisloo kirjalik läbitöötamine, eneserefleksioon
8 AKH – lõputöö
Iga õppeasutus vastutab kogemusnõustaja õppevõimaluse nähtavuse eest, õppekava vastavuse eest õpiväljunditele ning baasõppe nõuete täitmise eest.
Nõuded ja soovitused koolitajatele ning koolitusasutustele
(Koja poolt täiendatud riigihangetel kasutusel olevad baaskoolituse pakkumise tingimused al. 2018)
Kogemusnõustamise baaskoolitust pakkuv organisatsioon on täiendus-koolitusasutuse pidaja. Ta on registreeritud Eesti Haridusinfo registris. Organisatsioonil on täienduskoolituse läbiviimiseks tegevusluba või ta on esitanud täienduskoolituse läbiviimiseks majandustegevusteate.
Kontrolli siin.
Nõuded valdkondlikule töökogemusele:
Koolitusmeeskonna liikmetel on minimaalselt 2-aastastane töökogemus kogemusnõustamise, erivajadustega klientide ja/või rehabilitatsiooniteenuste valdkonnas. Nad on kursis tervisepiirangute, psüühikahäirete ja erivajaduste kaasaegsete käsitlustega ning orienteeruvad riiklikes sotsiaalse ja kliinilise tugisüsteemides.
Põhikoolitajal on riiklikult tunnustatud kõrgharidust psühholoogias, sotsiaaltöös või eripedagoogikas.
Kaasaegseid pädevusi tõendavad viimase 5 aasta jooksul 1) varasemad koolituskogemused haavatavatele sihtrühmadele, nt erivajadustega inimeste koolitamine; 2) kogemusnõustamisega seotud valdkondlike täienduskoolituste läbimine nt kriisinõustamise, kogemusnõustamise või erivajadusega inimeste nõustamisest.
On ettenähtud, et koolitusmeeskonda on kaasatud psühholoogi ekspertiis. Juhul kui koolitust viib läbi põhikoolitajana sotsiaaltöötaja või eripedagoog, tuleneb ta pädevus vähemalt 3-aastalisest täiskasvanute koolituskogemusest.
Teine koolitaja – kogemuskoolitajal on vähemalt keskharidus ja min. aastane täiskasvanute koolitamise kogemus. Tal on postitiivne ja läbi töötatud taastumiskogemus psüühikahäire, puude- või pikaajalise tervisliku seisundiga toimetulekul.
Kaasaegseid pädevusi tõendavad viimase 5 aasta jooksul 1) varasemad töökogemused haavatavate sihtrühmadega, nt erivajadustega inimeste kogemusnõustamine; 2) kogemusnõustamisega seotud valdkondlike täienduskoolituste läbimine nt kriisinõustamise, kogemusnõustamise või erivajadusega inimeste nõustamisest. Kogemuskoolitaja võib töötada üksnes akadeemilise haridusega põhikoolitaja kõrval, tal pole iseseisvat koolitamisõigust. Ainult kogemuskoolitaja poolt läbi viidud õppel väljastatud tunnistused pole sobivad kogemusnõustamise osutamiseks.
Koolitusmeeskonnas võib olla rohkem kui kaks nõuetele vastavat koolitajat.
Soovituslikult on lisakoolitajal kõrgharidus sotsiaaltöö-, pedagoogika-, eripedagoogika-, tegevusteraapia-, andragoogika-, hingehoiu- või muul lähedasel erialal. Samuti toetavad lisakoolitaja pädevusi läbitud nõustamis- ja suhtlemisoskustealased täienduskoolitused.