Kogemusnõustamisega on tegeletud Eestis rohkem kui kümme aastat.
2014. aastal tunnustati ametlikult kogemusnõustamine aitamistöö meetodiks.
2016. aastast on kogemusnõustamine kuulunud nii Sotsiaalkindlustusameti rehabilitatsiooniteenuste kui ka Töötukassa tööturuteenuste hulka tasustatud poolprofessionaalse tugiteenusena.
2017. aastal asutati Kogemusnõustajate Koda MTÜ.
Mis on kogemusnõustamine?
- Kogemusnõustamine on sarnases olukorras olevate inimeste kogemuslik jõustamine.
- Kogemusnõustamine on emotsionaalne, sotsiaalne ja praktiline tugi, mis toetab enesetõhusust.
- Kogemusnõusnõustamine toetab abi leidmist ning abi kasutamist.
Kogemusnõustaja on psühhosotsiaalse tugiteenuse osutaja
- Kogemusnõustajal on vastava koolitusloaga õppeasutuse poolt teeninud tunnistus.
Õppeasutus on hinnanud tema õpiväljundite omandamist ning nõustamistööks sobilikke isikuomadusi ja hoiakuid. - Kogemusnõustaja on baaskoolitusel läbi töötanud (emotsionaalselt) läbi elatu, taastumisteekonnal omandatud oskused ja praktilised valdkondlikud teadmised, ning läbinud juhendatud nõustamistöö praktika.
- Kogemusnõustaja oskab kasutada kogemuslugu kui tööriista, mis toetab mõistmise loomist, hoiab lootust ja tõstab eneseusku tulla toime elu väljakutsetega.
- Kogemusnõustaja on pidev enesetäiendaja – oma kogemusteema kaasaagseima käsitluse ning teadmiste omandamiseks on ta läbinud asjakohaseid täiendkoolitusi, mis omakorda suurendavad tema haigusteadlikkuset ja arendavad tema huvikaitselist suutlikkust.
Hea teada: Kogemusnõustaja amet on suure arenguhüppe eel.
Algatatud on kogemusnõustamise kutsestandardi välja töötamine.
Kogemusnõustajate Koda esindab kogemusnõustajaid ja aitab kaasa ameti arengule. Valdkonnaüleste uuenduste ja kaasajastatud juhiste eesmärk on luua raamdokumendid kogemusnõustajate kaasamiseks eri tasanditel (riiklikult, kohalikes omavalitustes, erasektoris) ning erinevates teenuse sihitatuses (eneseabi, taastumisravi ja meditsiiniline ravi, rehabilitatsioonid, erihoolekanne, asendushooldus, kahjude vähendamise süsteem, peretöö, jm).
See tähendab, et oleme (taas)loomas termineid, rollikirjeldusi, koostöömudeleid ja kokkuleppeid, et kaasata kogemusteadmis kogu ühiskonnas parimal võimalikul moel.
Kogemusnõustamise lähteteooriates kasutatavad mõisted
Kogemusnõustamine on vastastikkuse toetuse süsteem, kus inimesed, kes jagavad sarnast probleemi, saavad kokku selleks, et saada ja jagada vastastikust abi ja toetust ning omavaheline suhe on rajatud vastastikkusele austusele ja jagatud vastutusele (Mead, Hilton, & Curtis, 2001; Usser, Kirsten, Butov, & Sandoval, 2006).
Kogemusnõustaja on isik, kellel toetajana ei ole rohkem eksperdi teadmisi kui nendel, kellele ta abi osutab, ning omavahelistes suhetes on kõik võrdsed (Repper, 2013; Mead, Hilton, & Curtis, 2001).
Kogemusnõustamise teenus hõlmab endas organiseeritud vastastikkust abi ja tuge inimeste vahel, kellel on sarnased kogemused, tingimused või probleemid (O’Hagan, 2011).
Jõustamine on mitmekülgne ja kompleksne multidimensiooniline kontseptsioon, mis on oma olemuselt pigem protsess, kui juhtum ning on suunatud inimese tugevuste rõhutamiseks (Chamberlin, 1997).
Võrdse tugi on üldiselt kirjeldatud kui edendatud heaolu mudelit, mis keskendub pigem tugevustele ja taastumisele, kui haiguste mudelile, mis paneb rohkem rõhku sümptomitele ja indiviidide probleemidele (Repper & Carter, 2011).
Koondanud Marit Okas, 2016